Subscribe | Advertise | Contact Us | Deaths | School Menus | Closings and Delays
Daily News in Robinson, Ill. | Crawford County, Illinois

Deaths
Subscribe
Advertise With Us
Forms to print
Guest Book
Video Library

US and State Elected Officials
Municipal Governments
County Officials
County Board



home : sports : sports
April 21, 2019

4/10/2019 2:06:00 PM
Lady Maroons 1st, Pal-Hut 3rd, OHS 4th
JOSH BROWN
Sports Editor

Another dominating performance from Robinson High School's girls' track team led to another big win for the Lady Maroons Tuesday (April 2).

Robinson won 12 events and cruised to a win in a four-team meet on the RHS track. The Lady Maroons finished the meet with 121 points, while Cumberland was a distant second with 75. Fellow Crawford County squads Palestine-Hutsonville (44) and Oblong (15) rounded out the field.

Three girls were double-winners for RHS, as Reese Stewart won the 100 hurdles with a time of 18.27 and the 300 hurdles with a time of 54.86, Amber Hillard won the 100 in 13.39 and the 400 in 1:04.89 and Ella Florkowski won the long jump (14-7.5) and the triple jump (31-7.5).

Also winning for the Lady Maroons were Edy Treadway in the high jump (4-9), Ivy Mikeworth in the 200 (29.17), Andrea Schalburg in the 1600 (6:20.76), the 400 relay team of Florkowski, Mikeworth, Lauren Weber and Hillard (53.85), the 1600 relay team of Julia Gallion, Mallory Clark, Hillard and Weber (4:52.85) and the 3200 relay team of Schalburg, Stevee Walker, Clark and Gallion (11:37), while finishing second were Mikeworth in the 100 (13.74) and long jump (13-10), Weber in the 400 (1:05.95) and triple jump (29-3), Brynna Hale in the 3200 (15:24.53) and Schalburg in the pole vault (7-6).

For Palestine-Hutsonville, Summer Agan was the lone winner, as she took first in the shot put with a throw of 36-1.5, while Kendra Biggs was second in the shot put (33-4.5) and discus (104-0). Also finishing second for the Lady Pioneers were Kaylee Pettigrew in the 100 hurdles (19.16), the 400 relay team of Paige Matthews, Megan Burton, Allison Dunlap and Macy Biggs (58.53) and the 800 relay team of Macy Biggs, Burton, Kendra Biggs and Matthews (2:00.80).

As for Oblong, Shyanna Chapman was first in the discus (112-2) and fourth in the shot put (27-8), while the 400 relay team of Maycee Decker, Jalyn Collier, Madison Newman and Carman Worcester was third (1:01.03), Newman was fourth in the 400 (1:18.80), Paige Mendenhall was fourth in the triple jump (26-11) and Alyssa Potts was fifth in the triple jump (26-2).



At Robinson

Team scores - Robinson 121, Cumberland 75, Palestine-Hutsonville 44, Oblong 15.



High jump - 1. Edy Treadway (R) 4-9; 2. Ayers (C) 4-8; 3. Grayce Hightshoe (PH) 4-6.

100 hurdles - 1. Reese Stewart (R) 18.27; 2. Kaylee Pettigrew (PH) 19.16; 3. Jackson (C) 20.33; 4. Shobe (C) 21.69; 5. Allison Nichols (R) 23.28.

3200 relay - 1. Robinson (Andrea Schalburg, Stevee Walker, Mallory Clark, Julia Gallion) 11:37; 2. Cumberland 12:17.04.

400 relay - 1. Robinson (Ella Florkowski, Ivy Mikeworth, Lauren Weber, Amber Hillard) 53.85; 2. Palestine-Hutsonville (Paige Matthews, Megan Burton, Allison Dunlap, Macy Biggs) 58.53; 3. Oblong (Maycee Decker, Jalyn Collier, Madison Newman, Carman Worcester) 1:01.03.

3200 - 1. Dittamore (C) 12:24.96; 2. Brynna Hale (R) 15:24.53; 3. Kady Kamp (R) 15:31.90.

100 - 1. Amber Hillard (R) 13.39; 2. Ivy Mikeworth (R) 13.74; 3. Yaw (C) 13.91; 4. Macy Biggs (PH) 14.07; 5. Paige Matthews (PH) 14.28.

Discus - 1. Shyanna Chapman (O) 112-2; 2. Kendra Biggs (PH) 104-0; 3. Grace Henry (R) 90-5; 4. Morgan (C) 89-8; 5. Summer Agan (PH) 89-1.

Shot put - 1. Summer Agan (PH) 36-1.5; 2. Kendra Biggs (PH) 33-4.5; 3. Beccah Ludwig (R) 31-7; 4. Shyanna Chapman (O) 27-8; 5. Rebecca Henry (R) 27-0.

800 - 1. Dittamore (C) 2:33.40; 2. Brown (C) 2:51.62; 3. Macy Sutfin (R) 3:09.14; 4. Gracie Shidler (R) 3:12.39; 5. Marissa Lanham (PH) 3:28.72.

800 relay - 1. Cumberland 2:00.16; 2. Palestine-Hutsonville (Macy Biggs, Megan Burton, Kendra Biggs, Paige Matthews) 2:00.80; 3. Robinson (Ella Florkowski, Katie Elder, Edy Treadway, Kylie Wolf) 2:03.61.

400 - 1. Amber Hillard (R) 1:04.89; 2. Lauren Weber (R) 1:05.95; 3. Scott (C) 1:12.60; 4. Madison Newman (O) 1:18.80; 5. Pruemer (C) 1:21.31.

300 hurdles - 1. Reese Stewart (R) 54.86; 2. Jackson (C) 56.66; 3. Allison Nichols (R) 1:03.52; 4. Kaylee Pettigrew (PH) 1:07.51.

Triple jump - 1. Ella Florkowski (R) 31-7.5; 2. Lauren Weber (R) 29-3; 3. Yaw (C) 28-10; 4. Paige Mendenhall (O) 26-11; 5. Alyssa Potts (O) 26-2.

Long jump - 1. Ella Florkowski (R) 14-7.5; 2. Ivy Mikeworth (R) 13-10; 3. Gerhardt (C) 12-9; 4. Paige Matthews (PH) 12-9; 5. Megan Burton (PH) 12-5.5.

1600 - 1. Andrea Schalburg (R) 6:20.76; 2. Brown (C) 6:30.86; 3. Ault (C) 6:32.34; 4. Mallory Clark (R) 7:10.27; 5. Marissa Lanham (PH) 7:54.37.

Pole vault - 1. Yaw (C) 8-6; 2. Andrea Schalburg (R) 7-6.

200 - 1. Ivy Mikeworth (R) 29.17; 2. Butler (C) 29.25; 3. Macy Biggs (PH) 29.30; 4. Kylie Wolf (R) 30.71; 5. Megan Burton (PH) 31.25.

1600 relay - 1. Robinson (Julia Gallion, Mallory Clark, Amber Hillard, Lauren Weber) 4:52.85; 2. Cumberland 5:11.29.







Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Advanced Search



ExtrasVideo LibraryLife
Site Design and Content Copyright 2019 Robinson Daily News
Software © 1998-2019 1up! Software, All Rights Reserved