Subscribe | Advertise | Contact Us | Deaths | School Menus | Closings and Delays
Daily News in Robinson, Ill. | Crawford County, Illinois

Deaths
Subscribe
Advertise With Us
Forms to print
Guest Book
Video Library

US and State Elected Officials
Municipal Governments
County Officials
County Board



home : sports : sports
April 21, 2019

4/10/2019 1:59:00 PM
PH girls 1st, boys 3rd, OHS 4th at Casey
JOSH BROWN
Sports Editor

It was a strong day for Palestine-Hutsonville's track teams Monday (April 1) at Casey-Westfield, as the Lady Pioneers finished first and the Pioneers came in third in tightly-contested four-team meets.

In the girls' meet, Palestine-Hutsonville won four events and totaled 68 points, edging Casey-Westfield, who came in second with 66.5. Marshall finished third with 55.5 and Oblong was fourth with 23.

Winning events for the Lady Pioneers were Kaylee Pettigrew in the 100 hurdles with a time of 20.63, Grayce Hightshoe in the high jump at 4-6, Summer Agan in the shot put with a throw of 32-8.5 and the 800 relay team of Macy Biggs, Megan Burton, Kendra Biggs and Paige Matthews with a time of 2:07, while finishing second were Matthews in the 100 (14.27) and long jump (13-5), Kendra Biggs in the shot put (31-7.5) and discus (104-2), Burton in the 200 (31.46) and the 400 relay team of Macy Biggs, Burton, Allison Dunlap and Matthews (1:00.42).

Top finishers for OHS were Shyanna Chapman in first in the discus (122-11) and third in the shot put (27-6), Madison Newman in second in the 400 (1:16), Alyssa Potts in second in the triple jump (26-4) and fifth in the shot put (25-7.5), Jalyn Collier in third in the triple jump (25-3.5) and fifth in the long jump (12-5.5) and Casci Sheridan in fifth in the discus (65-9.5).

In the boys' meet, Palestine-Hutsonville won six events and finished with 57.5 points, but finished ahead of only Oblong, who had 10. Marshall won the meet with 84 points, while Casey-Westfield was second with 81.5.

Nick Booth won three events for the Pioneers, finishing first in the 100 in 11.65 and long jump at 19-8.5, while tying for first with teammate Colton Hayes in the 200 with a time of 23.85. Chase Knoblett also won a pair of events, finishing first in the 110 hurdles in 16.44 and 300 hurdles in 44.96, the 400 relay team of Booth, Hayes, Blaize Dedrick and Knoblett also won in 45.24 and finishing second were Knoblett in the high jump (5-8) and Dedrick in the long jump (17-7).

For Oblong, Tristan Sablone was second in the shot put (35-7) and fifth in the discus (91-3) and Garrett Tracy was third in the triple jump (32-9) and fourth in the high jump (5-2).



At Casey

Girls

Team scores - Palestine-Hutsonville 68, Casey-Westfield 66.5, Marshall 55.5, Oblong 23.



3200 relay - 1. Marshall 11:35.

400 relay - 1. Casey-Westfield 57.78; 2. Palestine-Hutsonville (Macy Biggs, Megan Burton, Allison Dunlap, Paige Matthews) 1:00.42.

3200 - 1. Ross (CW) 13:23; 2. Gard (CW) 13:35.

100 hurdles - 1. Kaylee Pettigrew (PH) 20.63; 2. Garner (CW) 21.59.

100 - 1. Frye (CW) 12.94; 2. Paige Matthews (PH) 14.27; 3. Burnett (M) 14.62; 4. Serra (CW) 14.66; 5. Goldsberry (M) 15.12.

800 - 1. Wright (CW) 2:48; 2. Sanders (M) 3:03; 3. Seamon 3:14; 4. Marissa Lanham (PH) 3:43.

800 relay - 1. Palestine-Hutsonville (Macy Biggs, Megan Burton, Kendra Biggs, Paige Matthews) 2:07.

400 - 1. Wilson (M) 1:12; 2. Madison Newman (O) 1:16; 3. Grayce Hightshoe (PH) 1:24; 4. Allison Dunlap (PH) 1:32.

300 hurdles - 1. McGee (M) 1:05; 2. Kaylee Pettigrew (PH) 1:09.

1600 - 1. Compton (M) 6:03; 2. Ross (CW) 6:21; 3. Marissa Lanham (PH) 8:00.

200 - 1. Frye (CW) 27.09; 2. Megan Burton (PH) 31.46; 3. Goldsberry (M) 32.34; 4. Garver (CW) 32.40; 5. Alexis Mills (PH) 36.86.

1600 relay - 1. Casey-Westfield 4:48; 2. Marshall 4:49.

High jump - 1. Grayce Hightshoe (PH) 4-6; 2. Garver (CW) 4-2; 2. Lashbrook (M) 4-2; 4. Seamon (CW) 4-0.

Long jump - 1. Frye (CW) 15-8.5; 2. Paige Matthews (PH) 13-5; 3. Lashbrook (M) 13-3; 4. Megan Burton (PH) 13-0; 5. Jalyn Collier (O) 12-5.5.

Triple jump - 1. Lashbrook (CW) 26-8.75; 2. Alyssa Potts (O) 26-4; 3. Jalyn Collier (O) 25-3.5.

Shot put - 1. Summer Agan (PH) 32-8.5; 2. Kendra Biggs (PH) 31-7.5; 3. Shyanna Chapman (O) 27-6; 4. Austin (CW) 27-0.5; 5. Alyssa Potts (O) 25-7.5.

Discus - 1. Shyanna Chapman (O) 122-11; 2. Kendra Biggs (PH) 104-2; 3. Summer Agan (PH) 94-10.5; 4. Price (CW) 66-0; 5. Casci Sheridan (O) 65-9.5.



Boys

Team scores - Marshall 84, Casey-Westfield 81.5, Palestine-Hutsonville 57.5, Oblong 10.



3200 relay - 1. Marshall 10:22.

400 relay - 1. Palestine-Hutsonville (Nick Booth, Colton Hayes, Blaize Dedrick, Chase Knoblett) 45.24; 2. Marshall 47.65; 3. Casey-Westfield 48.75.

3200 - 1. Ross (CW) 10:11; 2. Stillwell (M) 10:43.

110 hurdles - 1. Chase Knoblett (PH) 16.44; 2. Siverly (M) 24.38; 3. Branson (CW) 28.00.

100 - 1. Nick Booth (PH) 11.65; 2. Thompson (CW) 11.90; 3. Pruitt (M) 12.00; 4. Garrett Miller (CW) 12.06; 5. Blaize Dedrick (PH) 12.08; 5. Peyton Foster (M) 12.08.

800 - 1. Sanzenbacher (M) 2:14; 2. Maynard (M) 2:16; 3. Nathan More (PH) 2:19; 4. Kelley (M) 2:22; 5. Herrera (CW) 2:26.

800 relay - 1. Marshall 1:41; 2. Casey-Westfield 1:51.

400 - 1. Currey (CW) 53.68; 2. Fraser (M) 54.65; 3. Perron (M) 1:02; 4. Grayson Morrison (PH) 1:06.

300 hurdles - 1. Chase Knoblett (PH) 44.96; 2. Branson (CW) 45.68; 2. Anderson (CW) 45.68; 4. Smith (M) 50.06; 5. Durham (M) 52.50.

1600 - 1. Ross (CW) 4:47; 2. Stillwell (M) 4:57; 3. Maynard (M) 5:18; 4. Green (M) 5:35; 5. Wood (M) 5:37.

200 - 1. Nick Booth (PH) 23.85; 1. Colton Hayes (PH) 23.85; 3. Brenton (CW) 24.10; 4. Pruitt (M) 24.76; 4. Thompson (CW) 24.76.

1600 relay - 1. Casey-Westfield 3:45; 2. Marshall 3:49.

High jump - 1. Currey (CW) 5-10; 2. Chase Knoblett (PH) 5-8; 3. Swan (M) 5-6; 4. Garrett Tracy (O) 5-2.

Long jump - 1. Nick Booth (PH) 19-8.5; 2. Blaize Dedrick (PH) 17-7; 3. Travis Rinard (PH) 17-1; 4. Anderson (CW) 16-8.75; 5. Kelley (M) 15-4.

Triple jump - 1. Fouty (CW) 36-0; 2. Kelley (M) 35-4; 3. Garrett Tracy (O) 32-0; 4. Gavin Bridgewater (PH) 29-3.75.

Shot put - 1. Fouty (CW) 36-4; 2. Tristan Sablone (O) 35-7; 3. McFarland (M) 35-2; 4. Boyd (M) 33-6.5; 5. Smith (CW) 32-1.

Discus - 1. Fouty (CW) 127-7; 2. Swan (M) 120-7; 3. Smith (CW) 99-9; 4. Boyd (M) 94-9; 5. Tristan Sablone (O) 91-3.







Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Advanced Search



ExtrasVideo LibraryLife
Site Design and Content Copyright 2019 Robinson Daily News
Software © 1998-2019 1up! Software, All Rights Reserved