Subscribe | Advertise | Contact Us | Deaths | School Menus | Closings and Delays
Daily News in Robinson, Ill. | Crawford County, Illinois

Deaths
Subscribe
Advertise With Us
Forms to print
Guest Book
Video Library

US and State Elected Officials
Municipal Governments
County Officials
County Board



home : sports : sports
April 21, 2019

4/4/2019 11:17:00 AM
PH boys 1st, girls 2nd, OHS 5th at Flora
JOSH BROWN
Sports Editor

Strong efforts led Palestine-Hutsonville's track teams to strong finishes in multi-team meets at Flora Wednesday (March 27).

The Pioneers won eight events on their way to winning a six-team meet, while the Lady Pioneers finished first in just one event, but fared well in many others on their way to a second-place finish in a seven-team meet.

In the boys' meet, Palestine-Hutsonville totaled 107 points to edge Flora, who finished with 101. Red Hill came in third with 86 points, followed by Lawrenceville (67), Oblong (19) and Webber Township (0).

Chase Knoblett and Nick Booth led the Pioneers by winning three events apiece. He finished first in the 110 hurdles in 16.00, the 300 hurdles in 43.52 and the high jump at 5-11, while Booth won the 100 with a time of 11.50, the 200 in 24.50 and the long jump at 20-6.

Nathan More also won the 800 with a time of 2:14.65, as did the 400 relay team of Booth, Colton Hayes, Blaize Dedrick and Knoblett with a time of 45.35.

Finishing second for the Pioneers were More in the 1600 (5;24.56), Brendyn Piper in the discus (100-5), Gavin Bridgewater in the triple jump (31-8) and the 800 relay team of Hayes, Dedrick, Daylon Nantz and Travis Rinard (1:42.87), while Hayes finished third in the 200 (24.58).

For Oblong, Garrett Tracy led the Panthers with a second-place finish in the high jump (5-6) and a third-place effort in the triple jump (30-6), while Tristan Sablone was second in the shot put (35-3) and sixth in the discus (78-9), Carson Fancil was sixth in the shot put (28-1) and Dalton Jayne was sixth in the long jump (15-0).

In the girls' meet, Palestine-Hutsonville finished with 80 points, placing them behind only Lawrenceville, who won with 116 points. Flora came in third with 68, followed by Red Hill (58), Oblong (30), Louisville-North Clay (7) and Webber Township (3).

Kendra Biggs was the lone winner for the Lady Pioneers, as she finished first in the shot put with a throw of 32-3, while she was also second in the discus with a throw of 100-10.

Also finishing second were Macy Biggs in the 100 (14.02) and 200 (29.61), Kaylee Pettigrew in the 100 hurdles (21.72) and 300 hurdles (1:07.62), Summer Agan in the shot put (32-1), Grayce Hightshoe in the high jump (4-4), the 400 relay team of Macy Biggs, Megan Burton, Allison Dunlap and Paige Matthews (58.82) and the 800 relay team of Macy Biggs, Burton, Kendra Biggs and Matthews (2:01.52).

For Oblong, Shyanna Chapman led the Lady Panthers by winning the discus with a throw of 125-4 and finishing third in the shot put at 29-8, while Paige Mendenhall was second in the triple jump (26-0).

Also for OHS, Alyssa Potts was third in the triple jump (25-11) and sixth in the discus (64-11), Madison Newman was fourth in the 400 (1:19.02), the 400 relay team of Maycee Decker, Jalyn Collier, Newman and Carman Worcester was also fourth (1:08.16) and Worcester was fifth in the long jump (13-3).



Boys

Team scores - Palestine-Hutsonville 107, Flora 101, Red Hill 86, Lawrenceville 67, Oblong 19, Webber Township 0.



100 - 1. Nick Booth (PH) 11.50; 2. Moore (RH) 11.74; 3. Chisolm (L) 11.80; 4. Blaize Dedrick (PH) 11.84; 5. Henry (RH) 11.99; 6. Stallings (F) 12.18.

200 - 1. Nick Booth (PH) 24.05; 2. Sumner (L) 24.58; 3. Colton Hayes (PH) 24.58; 4. Goff (L) 25.12; 5. Stallings (F) 26.59; 6. Sons (F) 27.50.

400 - 1. Chisolm (L) 58.00; 2. Parker (L) 1:00.68; 3. Landreth (F) 1:03.15; 4. Jennings (F) 1:04.81; 5. Grayson Morrison (PH) 1:05.65; 6. Hager (RH) 1:11.37.

800 - 1. Nathan More (PH) 2:14.65; 2. Buchanan (RH) 2:40.46; 3. Haskins (F) 2:41.34; 4. Helderman (L) 2:46.81; 5. Grayson Morrison (PH) 2:47.09; 6. Closson (F) 2:49.36.

1600 - 1. Stanford (F) 5:18.25; 2. Nathan More (PH) 5:24.56; 3. Hesler (RH) 5:33.83; 4. Parker (L) 6:01.16; 5. Helderman (L) 6:08.

3200 - 1. Stanford (F) 11:11; 2. Green (RH) 11:26; 3. Hesler (RH) 11:29; 4. Hooper (L) 12:00.

Shot put - 1. Benson (RH) 39-10; 2. Tristan Sablone (O) 35-3; 3. Tillery (F) 32-9; 4. Brendyn Piper (PH) 32-0; 5. Rinehart (F) 28-3; 6. Carson Fancil (O) 28-1.

Discus - 1. Benson (RH) 100-10; 2. Brendyn Piper (PH) 100-5; 3. Cavins (RH) 95-3; 4. Rinehart (F) 87-1; 5. Tillery (F) 81-0; 6. Tristan Sablone (O) 78-9.

Long jump - 1. Nick Booth (PH) 20-6; 2. Moore (RH) 18-7.5; 3. Chisolm (L) 17-4; 4. Travis Rinard (PH) 17-1; 5. Scoles (F) 16-8; 6. Dalton Jayne (O) 15-0.

Triple jump - 1. Christy (F) 31-9.5; 2. Gavin Bridgewater (PH) 31-8; 3. Tracy (O) 30-6; 4. Hartz (RH) 28-6.5.

High jump - 1. Chase Knoblett (PH) 5-11; 2. Garrett Tracy (O) 5-6; 3. Haskins (F) 5-4; 4. Scoles (F) 5-4; 5. Daylon Nantz (PH) 5-0.

Pole vault - 1. Sumner (L) 14-6; 2. Stork (F) 10-6; 3. Foster (L) 10-6.

400 relay - 1. Palestine-Hutsonville (Nick Booth, Colton Hayes, Blaize Dedrick, Chase Knoblett) 45.35; 2. Flora 49.22; 3. Red Hill 1:06.

800 relay - 1. Red Hill 1:41.84; 2. Palestine-Hutsonville (Colton Hayes, Blaize Dedrick, Daylon Nantz, Travis Rinard) 1:42.87; 3. Flora 1:48.14.

1600 relay - 1. Red Hill 4:08.62; 2. Flora 4:25.65.

3200 relay - 1. Flora 11:39.46.

110 hurdles - 1. Chase Knoblett (PH) 16.00; 2. Burk (L) 19.34; 3. Christy (F) 19.72; 4. Duquaine (F) 22.69.

300 hurdles - 1. Chase Knoblett (PH) 43.52; 2. Burk (L) 46.65; 3. Stork (F) 57.99.



Girls

Team scores - Lawrenceville 116, Palestine-Hutsonville 80, Flora 68, Red Hill 58, Oblong 30, Louisville-North Clay 7, Webber Township 3.



100 - 1. Petty (L) 13.62; 2. Macy Biggs (PH) 14.02; 3. Peterman (F) 14.11; 4. Paige Matthews (PH) 14.37; 5. Shick (L) 14.49; 6. Scherer (RH) 14.62.

200 - 1. Petty (L) 28.81; 2. Macy Biggs (PH) 29.61; 3. Scherer (RH) 30.52; 4. Scott (F) 30.95; 5. Wright (L) 31.06; 6. Megan Burton (PH) 31.43.

400 - 1. Wright (L) 1:09.96; 2. Young (F) 1:15.21; 3. Hyre (L) 1:18.46; 4. Madison Newman (O) 1:19.02; 5. Allison Dunlap (PH) 1:30.96; 6. Pride (F) 1:37.68.

800 - 1. Moore (RH) 2:44.28; 2. Young (F) 2:53.18; 3. Hyre (L) 2:58.56; 4. Hargrove (W) 3:07.37; 5. Marissa Lanham (PH) 3:37.06; 6. Pride (F) 3:43.87.

1600 - 1. Klein (RH) 6:16.35; 2. Eagleson (L) 6:58.89; 3. Sanders (F) 7:43.72; 4. Marissa Lanham (PH) 7:57.85; 5. Proctor (F) 8:12.32.

3200 - 1. Hyre (L) 13:33; 2. Carter (NC) 14:37.

Shot put - 1. Kendra Biggs (PH) 32-3; 2. Summer Agan (PH) 32-1; 3. Shyanna Chapman (O) 29-8; 4. Seitzinger (L) 28-7; 5. Lytle (RH) 28-4; 6. Daugherty (RH) 24-5.

Discus - 1. Shyanna Chapman (O) 125-4; 2. Kendra Biggs (PH) 100-10; 3. Lytle (RH) 98-7; 4. Summer Agan (PH) 83-3; 5. Seitzinger (L) 80-10; 6. Alyssa Potts (O) 64-11.

Long jump - 1. Petty (L) 15-6.5; 2. Moore (RH) 15-0; 3. Scott (F) 14-0; 4. Paige Matthews (PH) 13-11.5; 5. Megan Burton (PH) 13-3; 5. Brown (L) 13-3; 5. Carman Worcester (O) 13-3.

Triple jump - 1. Wagner (L) 27-6; 2. Paige Mendenhall (O) 26-0; 3. Alyssa Potts (O) 25-11.

High jump - 1. Griesmer (RH) 5-3; 2. Grayce Hightshoe (PH) 4-4; 3. Heath (F) 4-2.

Pole vault - 1. Whewell (L) 7-6.

400 relay - 1. Lawrenceville 58.78; 2. Palestine-Hutsonville (Macy Biggs, Megan Burton, Allison Dunlap, Paige Matthews) 58.82; 3. Flora 1:00.35; 4. Oblong (Maycee Decker, Jalyn Collier, Madison Newman, Carman Worcester) 1:08.16.

800 relay - 1. Lawrenceville 1:59.65; 2. Palestine-Hutsonville (Macy Biggs, Megan Burton, Kendra Biggs, Paige Matthews) 2:01.52; 3. Flora 2:31.40.

1600 relay - 1. Lawrenceville 5:24.43; 2. Flora 5:41.72.

3200 relay - 1. Flora 12:40.44; 2. Lawrenceville 13:01.49.

100 hurdles - 1. Moore (RH) 16.56; 2. Kaylee Pettigrew (PH) 21.72; 3. Williams (F) 22.12; 4. Lindholm (F) 22.52.

300 hurdles - 1. Moore (PH) 50.96; 2. Kaylee Pettigrew (PH) 1:07.62; 3. Heath (F) 1:08.46.







Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Advanced Search



ExtrasVideo LibraryLife
Site Design and Content Copyright 2019 Robinson Daily News
Software © 1998-2019 1up! Software, All Rights Reserved