DotPhoto | Subscribe | Advertise | Contact Us | Deaths | School Menus
Daily News in Robinson, Ill. | Crawford County, Illinois

Deaths
Subscribe
Advertise With Us
Forms to print
Guest Book
Video Library

US and State Elected Officials
Municipal Governments
County Officials
County Board



home : sports : sports
May 22, 2018

5/3/2018 11:35:00 AM
P-H boys, RHS girls win at Lawrenceville
JOSH BROWN
Sports Editor

A pair of Crawford County track teams picked up wins in their respective multi-team meets at Lawrenceville Wednesday (April 25).

In the boys' meet, Palestine-Hutsonville totaled 93.5 points to pick up the win, while Red Hill (72), Lawrenceville (62.5), Oblong (50) and Vincennes Rivet (6) completed the field.

The Pioneers got wins from Chase Knoblett in the 200 (22.99) and high jump (5-8),Nick Booth in the 100 (11.18), Negus Bogard in the 800 (2:03.24) and the 800 relay team of Booth, Colton Hayes, Jarin Blankenbecker and Blaize Dedrick (1:42.84), while finishing second were Knoblett in the 100 (11.21). Booth in the 200 (23.58), Evan Holscher in the 400 (1:01.50), Nathan More in the 1600 (4:55), Dedrick in the long jump (15-8.25) and the 1600 relay team of Holscher, More, Bogard and Knoblett (3:50.49).

Oblong was led by Trey Potts, who finished first in the discus (129-4) and second in the shot put (39-9), while Jared Bailey was first in the triple jump (32-0) and second in the 110 hurdles (19.93) and 300 hurdles (51.12), while Garrett Tracy was also second in the high jump (5-4).

In the girls' meet, Robinson racked up 165 points to win the meet, followed by Vincennes Rivet (113), Lawrenceville (87), Oblong (80), Palestine-Hutsonville (50) and Red Hill (39).

Winning for RHS were Lauren Weber in the 400 (1:06.74), Amy McGahey in the triple jump (31-11.5), the 400 relay team of Ella Florkowski, McGahey, Weber and Amber Hillard (52.90) and the 1600 relay team of Audrey Maxwell, Daphne Phillippe, Hillard and Weber (4:35), while finishing second were Hillard in the 300 hurdles (48.21), Julia Gallion in the 800 (2:44.99), Phillippe in the shot put (34-3), Andrea Schalburg in the pole vault (6-6), Edy Treadway in the high jump (4-6), McGahey in the long jump (15-5.75), Weber in the triple jump (28-11.5), the 800 relay team of Florkowski, Kylie Wolf, Maxwell and Phillippe (1:59.98) and the 3200 relay team of Adriann Randolph, Gallion, Schalburg and Phillippe (11:56.49).

For Oblong, wins came from Valerie Gorgen in the 800 (2:42.84), Sophia Allen in the 1600 (6:00.17), Shyanna Chapman in the discus (105-11) and the 3200 relay team of Sophia Allen, Klara Meyer, Siri Vudhananda and Gorgen (10:58.96), while the same group was also second in the 1600 relay.

For Palestine-Hutsonville, Mandi Alspach won the high jump (4-8), as did the 800 relay team of Megan Funk, Paige Matthews, Megan Burton and Alspach (1:59.24), while the lone second-place finisher was Kendra Biggs in the discus (90-7).



At Lawrenceville

Boys

Team scores - Palestine-Hutsonville 93.5, Red Hill 72, Lawrenceville 62.5, Oblong 50, Vincennes Rivet 6.



1600 - 1. Smigiel (RH) 4:54.10; 2. Nathan More (PH) 4:55; 3. Co. Benson (RH) 5:25.08.

800 - 1. Negus Bogard (PH) 2:03.24; 2. Hesler (RH) 2:11.62; 3. Nathan More (PH) 2:15.01; 4. Ethan Quinlan (O) 2:42.84; 5. Lyczkowski (L) 2:54.68.

400 - 1. Rucker (RH) 57.82; 2. Evan Holscher (PH) 1:01.50; 3. Parker (L) 1:02.90; 4. Garrett Tracy (O) 1:07.10; 5. Grayson Morrison (PH) 1:08.49.

200 - 1. Chase Knoblett (PH) 22.99; 2. Nick Booth (PH) 23.58; 3. Moore (RH) 23.81; 4. Chisolm (L) 23.89; 5. White (L) 25.27.

100 - 1. Nick Booth (PH) 11.18; 2. Chase Knoblett (PH) 11.21; 3. Moore (RH) 11.52; 4. Chisolm (L) 11.68; 5. Smith (RH) 12.24.

300 hurdles - 1. Burk (L) 47.44; 2. Jared Bailey (O) 51.12.

110 hurdles - 1. Burk (L) 19.49; 2. Jared Bailey (O) 19.93; 3. Lyczkowski (L) 20.96.

Shot put - 1. Ca. Benson (RH) 40-0; 2. Trey Potts (O) 39-9; 3. Moore (RH) 37-5; 3. Nick Booth (PH) 37-5; 5. Brendyn Piper (PH) 35-7; 5. Jayne (L) 35-7.

Discus - 1. Trey Potts (O) 129-4; 2. Ca. Benson (RH) 113-8; 3. Finch (V) 109-2; 4. Smith (RH) 98-0; 5. Lawless (V) 96-2.5.

Long jump - 1. Chisolm (L) 18-0.5; 2. Blaize Dedrick (PH) 15-8.25; 3. Jarin Blankenbecker (PH) 15-5; 4. Garrett Tracy (O) 14-8; 5. Whitsell (V) 13-10.75.

High jump - 1. Chase Knoblett (PH) 5-8; 2. Garrett Tracy (O) 5-4; 3. Lawrence (L) 5-2; 4. Volkman (RH) 5-2; 5. Blaize Dedrick (PH) 5-0.

Triple jump - 1. Jared Bailey (O) 32-0.

1600 relay - 1. Red Hill 3:50.30; 2. Palestine-Hutsonville (Evan Holscher, Nathan More, Negus Bogard, Chase Knoblett) 3:50.49.

800 relay - 1. Palestine-Hutsonville (Nick Booth, Colton Hayes, Jarin Blankenbecker, Blaize Dedrick) 1:42.84.

400 relay - 1. Red Hill 48.90; 2. Lawrenceville 49.39; 3. Palestine-Hutsonville (Josiah Gillaspy, Colton Hayes, Wyatt Revalee, Jarin Blankenbecker) 49.94.



Girls

Team scores - Robinson 165, Vincennes Rivet 113, Lawrenceville 87, Oblong 80, Palestine-Hutsonville 50, Red Hill 39.



100 hurdles - 1. Waggoner (V) 14.80; 2. Moore (RH) 15.00; 3. Amber Hillard (R) 16.24; 4. Ella Florkowski (R) 17.21; 5. Wagner (L) 17.28; 6. Shalyn Fear (O) 17.34.

3200 relay - 1. Oblong (Sophia Allen, Klara Meyer, Siri Vudhananda, Valerie Gorgen) 10:58.96; 2. Robinson (Adriann Randolph, Julia Gallion, Andrea Schalburg, Daphne Phillippe) 11:56.49; 3. Lawrenceville 12:48.68.

400 relay - 1. Robinson (Ella Florkowski, Amy McGahey, Lauren Weber, Amber Hillard) 52.90; 2. Vincennes Rivet 52.99; 3. Lawrenceville 55.75; 4. Red Hill 55.75; 5. Palestine-Hutsonville (Megan Funk, Paige Matthews, Megan Burton, Mandi Alspach) 55.87; 6. Oblong (Shayla Allen, Alyson Turner, Camryn Mendenhall, Madison Newman) 59.82.

3200 - 1. Bach (L) 13:58.11; 2. Cook (V) 14:25.30; 3. Adriann Randolph (R) 14:48.53; 4. Brynna Hale (R) 14:57.99; 5. Belle Kemp (O) 15:03.90; 6. Marissa Lanham (PH) 17:16.36.

100 - 1. Niehaus (V) 13.04; 2. Niehaus (V) 13.08; 3. Amy McGahey (R) 13.13; 4. Petty (L) 13.37; 5. Megan Funk (PH) 13.84.

800 - 1. Valerie Gorgen (O) 2:42.84; 2. Julia Gallion (R) 2:44.99; 3. Lane (V) 2:58.09; 4. Andrea Schalburg (R) 2:59.34; 5. Cook (V) 3:00.03; 6. Beasley (L) 3:33.02.

800 relay - 1. Palestine-Hutsonville (Megan Funk, Paige Matthews, Megan Burton, Mandi Alspach) 1:59.24; 2. Robinson (Ella Florkowski, Kylie Wolf, Audrey Maxwell, Daphne Phillippe) 1:59.98; 3. Red Hill 2:04.61; 4. Oblong (Shayla Allen, Shalyn Fear, Camryn Mendenhall, Madison Newman) 2:05.12; 5. Lawrenceville 2:05.58.

400 - 1. Lauren Weber (R) 1:06.74; 2. Tolber (V) 1:08.59; 3. Klara Meyer (O) 1:08.68; 4. Wright (L) 1:10.87; 5. Sutton (L) 1:11.74; 6. Alyssa Rosborough (O) 1:14.88.

300 hurdles - 1. Moore (RH) 47.14; 2. Amber Hillard (R) 48.21; 3. Waggoner (V) 48.39; 4. Shalyn Fear (O) 56.46; 5. Ashton Wesley (R) 57.27; 6. Kaylee Pettigrew (PH) 1:04.71.

1600 - 1. Sophia Allen (O) 6:00.17; 2. Bach (L) 6:27.98; 3. Macy Sutfin (R) 6:33.11; 4. Eagleson (L) 6:35.04; 5. Lane (V) 6:44.52; 6. Gracie Shidler (R) 7:21.37.

200 - 1. Niehaus (V) 27.37; 2. Niehaus (V) 27.68; 3. Petty (L) 28.62; 4. Kylie Wolf (R) 29.87.

1600 relay - 1. Robinson (Audrey Maxwell, Daphne Phillippe, Amber Hillard, Lauren Weber) 4:35; 2. Oblong (Sophia Allen, Klara Meyer, Siri Vudhananda, Valerie Gorgen); 3. Lawrenceville.

Discus - 1. Shyanna Chapman (O) 105-11; 2. Kendra Biggs (PH) 90-7; 3. Summer Agan (PH) 86-3; 4. Grace Henry (R) 84-5; 5. Seitzinger (L) 77-3.5; 6. Emma Goodman (R) 74-11.5.

Shot put - 1. Creech (V) 38-10; 2. Daphne Phillippe (R) 34-3; 3. Summer Agan (PH) 33-6.5; 4. Seitzinger (L) 32-6; 5. Beccah Ludwig (R) 32-0; 6. Anderson (V) 29-0.5.

Pole vault - 1. Whewell (L) 7-6; 2. Andrea Schalburg (R) 6-6; 3. Shayla Allen (O) 6-0.

High jump - 1. Mandi Alspach (PH) 4-8; 2. Edy Treadway (R) 4-6; 3. Griesemer (RH) 4-6; 4. Grayce Hightshoe (PH) 4-4; 5. Catie Newlin (R) 4-4.

Long jump - 1. Waggoner (V) 15-7.5; 2. Amy McGahey (R) 15-5.75; 3. Niehaus (V) 14-9.75; 4. Petty (L) 14-5.25; 5. Hasewinkle (RH) 14-3.75; 6. Ella Florkowski (R) 13-7.75.

Triple jump - 1. Amy McGahey (R) 31-11.5; 2. Lauren Weber (R) 28-11.5; 3. Camryn Mendenhall (O) 26-9.75; 4. Brown (L) 25-10.5; 5. Paige Mendenhall (O) 25-1.5; 6. Hobbs (RH) 24-11; 6. Wagner (L) 24-11.







Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Advanced Search




ExtrasLife
Site Design and Content Copyright 2018 Robinson Daily News
Software © 1998-2018 1up! Software, All Rights Reserved