DotPhoto | Subscribe | Advertise | Contact Us | Deaths | School Menus
Daily News in Robinson, Ill. | Crawford County, Illinois

Deaths
Subscribe
Advertise With Us
Forms to print
Guest Book
Video Library

US and State Elected Officials
Municipal Governments
County Officials
County Board



home : sports : sports April 25, 2017

4/19/2017 2:07:00 PM
Lady Maroons 3rd at Sam Bennett Invite
JOSH BROWN
Sports Editor

A strong showing in a deep field helped Robinson High School's girls' track team to a third-place finish in the annual Sam Bennett Invitational at RHS Friday (April 14).

The Lady Maroons did not win any events, but recorded several top-five finishes on their way to scoring 59 points. That placed them behind only Teutopolis, who won with 112 points and Newton, who was second with 91. Neoga came in fourth with 51, followed by Shelbyville (46.5), Cowden-Herrick-Beecher City (44), Olney (38), Benton (32), Cumberland (28), Brownstown-St. Elmo (23), Paris (15), Altamont (8), Palestine-Hutsonville (6.5), Red Hill (4) and Lawrenceville (0).

Top finishers for RHS included Sydney Beard, who was second in the 300 hurdles (50.31) and fourth in the 100 hurdles (16.66), Amber Hillard with a second-place effort in the 200 (27.24), fifth-place finish in the 100 hurdles (16.84) and sixth-place finish in the 100 (13.40) and Amy McGahey, who was second in the triple jump (33-9) and sixth in the long jump (14-5.25).

Finishing third was the 400 relay team of Beard, McGahey, Lauren Weber and Hillard (51.73) and Weber in the 400 (1:04.68), while Weber also finished fourth in the triple jump (31-0.5), as did Daphne Phillippe in the shot put (35-5).

Other fifth-place finishers included Andrea Schalburg in the 1600 (6:30), Abby Chipman in the high jump (4-11) and the 3200 relay team of Schalburg, Annie Hays, Phillippe and Gracie Shidler (11:49.18), while also finishing sixth was the 1600 relay team of Beard, Laura Rios, Phillippe and Weber (4:39.34).

For Palestine-Hutsonville, Kendra Biggs and Summer Agan both scored in the shot put and discus, with Biggs placing fifth in both events (35-3 and 93-2) and Agan finishing sixth in both events (34-6.5 and 92-0). Also scoring for the Lady Pioneers was Mandi Alspach with a sixth-place effort in the high jump (4-9).



2017 Sam Bennett Invitational

At Robinson High School

Team scores - Teutopolis 112, Newton 91, Robinson 59, Neoga 51, Shelbyville 46.5, Cowden-Herrick-Beecher City 44, Olney 38, Benton 32, Cumberland 28, Brownstown-St. Elmo 23, Paris 15, Altamont 8, Palestine-Hutsonville 6.5, Red Hill 4, Lawrenceville 0.



100 - 1. Brooklyn Herman (New) 12.80; 2. Lanae Koester (T) 12.83; 3. Alex Haarmann (New) 13.11; 4. Zoe Meadows (Neo) 13.18; 5. Chelsea Ochs (O) 13.27; 6. Amber Hillard (R) 13.40.

100 hurdles - 1. Jaelyn Robertson (CHBC) 16.12; 2. Abbi Kepp (Neo) 16.43; 3. Wilhour Claire (BSE) 16.45; 4. Sydney Beard (R) 16.66; 5. Amber Hillard (R) 16.84; 6. Makenzie Hill (Neo) 16.93.

3200 relay - 1. Teutopolis 10:20.27; 2. Paris 11:12.96; 3. Newton 11:18.84; 4. Neoga 11:23.62; 5. Robinson (Andrea Schalburg, Annie Hays, Daphne Phillippe, Gracie Shidler) 11:49.18; 6. Cumberland 12:01.75.

400 relay - 1. Newton 51.35; 2. Teutopolis 51.47; 3. Robinson (Sydney Beard, Amy McGahey, Lauren Weber, Amber Hillard) 51.73; 4. Cumberland 53.31; 5. Neoga 54.59; 6. Shelbyville 54.66.

3200 - 1. Cameron Hough (O) 12:10.43; 2. Emmalyn Walk (Neo) 13:33.37; 3. Cheyenne Curry (Neo) 13:42.49; 4. Victoria Ault (C) 13:51.24; 5. Ailey Mitchell (S) 14:02.71; 6. Hailey Underwood (P) 14:21.58.

800 - 1. Abby Stone (New) 2:29.08; 2. Mia McLain (B) 2:30.74; 3. Bayleigh Townsend (S) 2:42.02; 4. Rebecca Habing (T) 2:44.65; 5. Sarah Isaf (P) 2:47.72; 6. Allison Kingery (Neo) 2:49.58.

800 relay - 1. Teutopolis 1:50.50; 2. Cumberland 1:55.13; 3. Newton 1:56.24; 4. Shelbyville 2:00.28; 5. Cowden-Herrick-Beecher City 2:01.61; 6. Olney 2:01.99.

400 - 1. Kara Weichman (T) 1:02.06; 2. Claire Carr (New) 1:03.84; 3. Lauren Weber (R) 1:04.68; 4. Macy Sanchez (B) 1:06.50; 5. Brooklyn Herman (New) 1:06.76; 6. Kaylee Landsaw (P) 1:08.22.

300 hurdles - 1. Wilhour Claire (BSE) 48.52; 2. Sydney Beard (R) 50.31; 3. Madi McLain (B) 51.42; 4. Abbi Kepp (Neo) 51.43; 5. Lauren Probst (New) 53.22; 6. Riley Jackson (C) 53.32.

1600 - 1. Ailey Mitchell (S) 5:58.84; 2. Emmalyn Walk (Neo) 6:15.21; 3. Martina Rhoades (CHBC) 6:23.28; 4. Cheyenne Curry (Neo) 6:23.93; 5. Andrea Schalburg (R) 6:30; 6. Gracie Julian (O) 6:35.12.

200 - 1. Julia Hardiek (T) 26.93; 2. Amber Hillard (R) 27.24; 3. Lanae Koester (T) 27.34; 4. Wilhour Claire (BSE) 27.68; 4. Brooklyn Herman (New) 27.68; 6. Shayla Darnell (S) 27.88.

1600 relay - 1. Teutopolis 4:14.03; 2. Newton 4:25; 3. Cumberland 4:34.90; 4. Benton 4:37.04; 5. Cowden-Herrick-Beecher City 4:38.91; 6. Robinson (Sydney Beard, Laura Rios, Daphne Phillippe, Lauren Weber) 4:39.34.

Discus - 1. Alexis Abney (B) 104-1; 2. Hanna Wolff (A) 99-11; 3. Courtney Hadra (New) 99-4.5; 4. Olivia Durbin (S) 94-11.5; 5. Kendra Biggs (PH) 93-2; 6. Summer Agan (PH) 92-0.

High jump - 1. Tara Hughes (O) 5-1; 2. Sydney Miller (S) 4-11; 3. Danni Murphy (O) 4-11; 4. Ryann Griesemer (RH) 4-11; 5. Abby Chipman (R) 4-11; 6. Shayla Darnell (S) 4-9; 6. Mandi Alspach (PH) 4-9.

Long jump - 1. Jaelyn Robertson (CHBC) 15-4; 2. Hailey Persinger (CHBC) 15-1.5; 3. Claire Carr (New) 14-11; 4. Wilhour Claire (BSE) 14-10.75; 5. Sydney Miller (S) 14-6; 6. Amy McGahey (R) 14-5.25.

Shot put - 1. Claire Bushur (T) 42-8; 2. Leah Snyder (O) 35-7; 3. Grace Hartrich (New) 35-6.75; 4. Daphne Phillippe (R) 35-5.5; 5. Kendra Biggs (PH) 35-3; 6. Summer Agan (PH) 34-6.5.

Triple jump - 1. Savannah Grimes (T) 33-9.5; 2. Amy McGahey (R) 33-9; 3. Jaelyn Robertson (CHBC) 32-10.75; 4. Lauren Weber (R) 31-0.5; 5. Emma Weber (New) 30-1.25; 6. Zoe Meadows (Neo) 29-6.

Pole vault - 1. Micah McWhorter (T) 10-0; 2. Carson Beyers (S) 8-6; 3. Christa Schwinke (T) 8-6; 4. Elise Hemmen (C) 8-6; 5. Sarah Wells (P) 8-6; 6. Abby Wells (P) 7-6.







Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Advanced Search





ExtrasRobinson Living
Site Design and Content Copyright 2017 Robinson Daily News
Software © 1998-2017 1up! Software, All Rights Reserved