DotPhoto | Subscribe | Advertise | Contact Us | Deaths
Daily News in Robinson, Ill. | Crawford County, Illinois

Deaths
Subscribe
Advertise With Us
Forms to print
Guest Book
Video Library

US and State Elected Officials
Municipal Governments
County Officials
County Board



home : sports : sports May 26, 2016

4/19/2013 10:55:00 AM
OHS boys 3rd, girls 5th at Red Hill
JOSH BROWN
Sports Editor

A strong showing by Oblong High School's boys' track team netted the Panthers a third-place finish in a seven-team meet at Red Hill Tuesday.

Oblong won four events and totaled 115 points, while Flora won the meet with 144.5 points and Red Hill was second with 115. Rounding out the field were Lawrenceville (58.5), Patoka (20), Odin (19) and Vincennes (Ind.) Rivet 14.

Chase Mendenhall was a double-winner for the Panthers, finishing first in the long jump at 18-9 and triple jump at 36-9.5, while he was also part of the 400 relay team - along with Keaton Neeley, Zack Coker and Kurtis Fleek - that finished first with a time of 47.79.

Oblong's 800 relay team of Neeley, Tucker Inboden, Coker and Fleek also won with a time of 1:40.91, while Coker was second in the 200 in 25.24, as was Inboden in the triple jump at 34-9.

Finishing third for OHS were Slater Martin in the discus (103-7), Alec Jacobs in the long jump (17-10), the 1600 relay team of Cole Worthey, Jacobs, Dalton Noblitt and Martin (4:18.7) and the 3200 relay team of Worthey, Justin Holmes, Martin and Ian Sablone (11:38.39).

Fourth-place finishers included Jacobs in the 400 (59.57) and high jump (5-2), Tyler Jenkins in the 1600 (5:55.82) and 3200 (12:21.7), Fleek in the 100 (12.24), Noblitt in the 300 hurdles (51.79) and B.J. Venatta in the discus (97-1).

In the girls' meet, Oblong scored 21 points to finish fifth. Red Hill won the meet with 159 points, followed by Flora (138), Lawrenceville (62) and Vincennes (Ind.) Rivet (47). Patoka (20) and Odin (7) rounded out the field.

Leading the way for OHS were third-place finishes by Hannah Lamb in the 100 hurdles (18.28) and Cierra Morris in the 300 hurdles (1:08.5), while Maria Diaz was fourth in the 800 (3:14.48). Also finishing fourth was the 400 relay team of Lamb, Jana Treiber, Morris and Kayla Musgrave (1:03.29), while Morris was also fifth in the high jump (4-0) and sixth in the 800 (3:29.88).

Oblong is scheduled to compete in a meet at Marshall Tuesday at 4:30 p.m.



At Bridgeport

Boys meet

Team standings - Flora 144.5, Red Hill 129, Oblong 115, Lawrenceville 58.5, Patoka 20, Odin 19, Vincennes Rivet 14.

100: 1. Riley (P), 12.00; 2. Cooper (F), 12.19; 3. Cody Fiscus (L), 12.12; 4. Kurtis Fleek (OB), 12.24; 5. Tewell (RH) 12.5.

200: 1. Cooper (F), 25.1; 2. Zack Coker (OB), 25.24; 3. Riley (P), 25.45; 4. Potts (L), 25.67; 5. Waggoner (R), 25.69; 6. Fiscus (L), 26.2.

400: 1. Tewell (RH), 56.16; 2. Potts (L), 56.76; 3. Pierre (F), 58.55; 4. Alec Jacobs (OB), 59.57; 5. Zane Green (L), 1:00.73; 6. Slater Martin (OB), 1:02.98.

800: 1. Tewell (RH), 2:30.32; 2. Stewart 9F), 2:26.05; 3. Musser (F), 2:29.15; 4. Volkman (L), 2:33.51; 5. Ian Sablone (OB), 3:19.77.

1600: 1. Holmes (RH), 5:19.36; 2. Cruise (F), 5:23.79; 3. Magnan (RH), 5:42.85; 4. Tyler Jenkins (OB), 5:55.82; 5. Westbrook (F), 6:15.98; 6. Chandler Manhart (OB), 6:56.07.

3200: 1. Holmes (RH), 11:07.58; 2. Cruise (F), 11:11.94; 3. Volkman (L), 11:57.5; 4. Tyler Jenkins (OB), 12:21.7; 5. Knoblett (F), 12:39.14.

110 high hurdles: 1. Harper (RH), 18.37; 2. Douglas (RH), 18.69; 3. Robinson (F), 19.93; 4. Dorney (L), 20.68; 5. Quick (OD), 26.08; 6. Stone (F), 21.63.

300 intermediate hurdles: 1. Douglas (RH), 49.1; 2. Zuelich (OD), 50.41; 3. Robinson (F), 51.28; 4. Dalton Noblitt (OB), 51.79; 5. Harper (RH), 52.21; 6. Dorney (L), 52.39.

400 relay: 1. Oblong (Keaton Neeley, Chase Mendenhall, Zack Coker, Kurtis Fleek), 47.79; 2. Flora, 50.39; 3. Red Hill, 55.07; 4. Patoka, 55.26.

800 relay: 1. Oblong (Keaton Neeley, Tucker Inboden, Zack Coker, Kurtis Fleek), 1:40.91; 2. Flora, 1:46.55; 3. Red Hill, 1:50.77.

1,600 relay: 1. Red Hill, 4:12.23; 2. Flora, 4:12.65; 3. Oblong (Cole Worthey, Alec Jacobs, Dalton Noblitt, Slater Martin), 4:18.7.

3,200 relay: Flora, 10:02.32; 2. Red Hill, 10:24.87; 3. Oblong (Cole Worthey, Justin Holmes, Slater Martin, Ian Sablone), 11:38.39.

Long jump: 1. Chase Mendenhall (OB), 18-9; 2. Quick (O), 18-4 1/2; 3. Alec Jacobs (OB), 17-10; 4. Allen (RH), 17-3 1/2; 5. Stone (F), 16-11 1/2; 6. Waggoner (R), 16-11.

Triple jump: 1. Chase Mendenhall (OB), 36-9 1/2; 2. Tucker Inboden (OB), 34-9; 3. Allen (RH), 34-7 1/2; 4. Leib (F), 34-5 1/2; 5. Douglas (RH), 30-10; 6. Stewart (F), 29-10.

High jump: 1. (tie) Tabler (RH), 5-6 and Waggoner (R), 5-6; 3. Van Dyke (F), 5-6; 4. Alec Jacobs (O), 5-2; 5. Haze Lemmon (OB), 5-0.

Shot put: 1. Loeb (L), 44-4 1/2; 2. Shade (F), 42-5; 3. Yoho (F), 42-4; 4. Maddle (L), 40-4 1/2; 5. Kitchell (R), 39-9 1/2; 6. Justin Holmes (OB), 35-4.

Discus: 1. Shade (F), 138-11; 2. Maddle (L), 124-10; 3. Slater Martin (OB), 103-7; 4. B.J. Venatta (OB), 97-1; 5. Yoho (F), 93-4; 6. Simpson (OD), 88-0.



Girls meet

Team scores: 1. Red Hill 159, Flora 138, Lawrenceville 62, Vincennes Rivet 47, Oblong 21, Patoka 20, Odin 7.

100: 1. Block (F), 13.54; 2. Niehaus (R), 13.67; 3. Staley (F), 14.06; 4. Isaac (P), 13.84; 5. C. Frederick (RH), 13.85; 6. Smith (RH), 14.09.

200: 1. Niehaus (R), 28.53; 2. Block (F), 29.9; 3. Frederick (RH), 30.24; 4. Smith (RH), 30.5; 5. Jordan Walker (L), 30.65; 6. Young (R), 30.96.

400: 1. Wise (R), 1:02.32; 2. Liberman (RH), 1:04.73; 3. Walker (L), 1:08.1; 4. Uhlik (L), 1:10.49; 5. Carro (F), 11:11.6; 6. Yeager (F), 1:12.42.

800: 1. Heinz (R), 2:39.1; 2. Scherer (RH), 2:44.39; 3. Ellingsworth (RH), 2:54.35; 4. Maria Diaz (OB), 3:14.48; 5. Vineman (P), 3:26.4; 6. Cierra Morris (OB).

1600: 1. Ha. Holmes (L), 5:51.55; 2. Heinz (R), 5:51.9; 3. He. Holmes (L), 6:15.41; 4. Spitz (L), 6:45.66; 5. Paddick (RH), 6:51.3; 6. Atwood (RH), 6:51.6.

3200: 1. Ha. Holmes (L), 13:05.55; 2. He. Holmes (L), 13:48.3; 3. Atwood (F); 4. Hill (RH), 15:56.0.

100 high hurdles: 1. Perry (RH), 16.9; 2. Isaac (P), 18.18; 3. Hannah Lamb (OB), 18.28; 4. Lawrence (L), 18.57; 5. Chapman (F), 21.56; 6. Bedwell (F), 23.97.

300 intermediate hurdles: 1. Isaac (P), 51.18; 2. Perry (RH), 53.37; 3. Cierra Morris (OB), 1:08.5.

400 relay: 1. Flora, 58.62; 2. Red Hill; 3. Patoka; 4. Oblong (Hannah Lamb, Jana Treiber, Cierra Morris, Kayla Musgrave); 5. Lawrenceville, 1:07.73.

800 relay: 1. Flora, 2:13.03; 2. Red Hill; 3. Patoka.

1,600 relay: Red Hill, 4:41.44; 2. Flora; 3. Lawrenceville.

3,200 relay: 1. Red Hill, 11:49.3; 2. Flora, 14:44.14.

Long jump: 1. Block (F), 16-1 1/2; 2. Seitzinger (RH), 13-4 3/4; 3. Perry (RH), 14-8; 4. Isaac (P); 5. K. Frederick (L), 12-9 1/2.

Triple jump: 1. Perry (RH), 31-3 3//4; 2. Walker (L); 3. Yeagher (F).

High jump: 1. Joles (F), 4-10; 2. Walker (L), 4-5; 3. Ellingsworth (RH), 4-5; 4. Baker (RH), 4-4; 5. Cierra Morris (OB), 4-0.

Shot put: 1. Jones (F), 34-4; 2. Western (RH), 31- 3/4; 3. Levitt (F), 30-4; 4. Heath (RH), 27-0; 5. Greenlee (P); 6. Potts (L), 24-9 1/2.

Discus: 1. Western (RH), 81-6; 2. Levitt (F), 78-3; 3. Grsmick (P), 77-6; 4. Hammel (RH), 74-2; 5. Dixon (L), 62-6; 6. Heath (P), 61-8.





Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Advanced Search




ExtrasRobinson Living
Site Design and Content Copyright 2016 Robinson Daily News
Software © 1998-2016 1up! Software, All Rights Reserved